Siedlec Drukuj Email

   


Urząd Gminy Siedlec
ul. Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec,
tel. 068-3848521, 068-3848472
faks: 068 3848473,
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.siedlec.pl

 

 

Gmina Siedlec leży przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego i jest jedną z trzech gmin w powiecie wolsztyńskim.
Administracyjnym i gospodarczym centrum gminy jest Siedlec. Położenie geograficzne gminy jest gospodarczo bardzo korzystne i atrakcyjne turystycznie. Siedlec leży w odległości 10 km od Wolsztyna, 80 km od Poznania - stolicy województwa, ośrodka rozwoju regionalnego, centrum akademickiego i naukowego, 55 km od Zielonej Góry i 190 km od Berlina.
Już niedługo atrakcyjność położenia gminy zwiększy się w związku z budową
w odległości ok. 20 km od gminy autostrady A2. Dużym atutem gminy jest stosunkowo mała odległość od dwóch ważnych przejść granicznych Słubic (100 km) i Gubina (110 km).
Powierzchnia ogólna gminy wynosi 20 506 ha. Gmina Siedlec pod względem wielkości powierzchni jest gminą dużą, zajmuje 24. miejsce w województwie wielkopolskim. Obszar gminy stanowi 29,8 % obszaru powiatu wolsztyńskiego i 0,7 % obszaru województwa wielkopolskiego.
Na terenie gminy znajduje się 26 miejscowości. Sieć osadnicza kształtowała się tutaj w okresie kilkuset lat na bazie naturalnych warunków przyrodniczych. Główne tereny zasiedlone znajdują się wokół miejscowości Belęcin, Chobienice, Kopanica, Siedlec i Tuchorza.

Gospodarka
Siedlec, podobnie jak większość wielkopolskich gmin, ma zdecydowanie rolniczy charakter. Wielu tutejszych rolników to wysokiej klasy specjaliści prowadzący wielkotowarowe gospodarstwa rolne, w których dominuje hodowla trzody chlewnej. Duża podaż surowca oraz jego wysoka jakość przyczyniły się do rozwoju przetwórstwa mięsnego. Wyroby wędliniarskie tutaj wyprodukowane można kupić w całym pasie Polski zachodniej, od Szczecina poczynając, aż po Katowice i Wałbrzych.
Gmina Siedlec "świnią stoi". Wyliczono, że jest ich tutaj 61 tysięcy sztuk czyli na jednego statystycznego mieszkańca przypada 5 świń. W Siedlcu hoduje się je, sprzedaje i przetwarza. Obok dużych zakładów jest mnóstwo małych, rodzinnych firm ubojowych.
Poszukiwanie dziedzin, które przyniosłyby przyzwoity zysk w pozahodowlanej działalności rolniczej, doprowadziło do spopularyzowania uprawy grzybów - głównie pieczarki i boczniaka, warzyw - w tym szczególnie cebuli, ogórków i szparagów. Ten rodzaj rolniczej przedsiębiorczości daje zatrudnienie całym wsiom, a powstałe wyśmienitej jakości delikatesowe wyroby są doskonałym towarem świetnie się sprzedającym zarówno w kraju jak i za granicą i promującym naszą gminę.
Rozwojowi przedsiębiorczości w gminie Siedlec sprzyja przychylne nastawienie lokalnego samorządu. Przejawem tego są wspólnie opracowywane strategie rozwoju gminy oraz plany przestrzennego zagospodarowania. Efekty takich działań to konkrety w postaci terenów przeznaczonych pod zabudowę zarówno mieszkalną jak i przemysłową. Gmina dysponuje przygotowanymi pod inwestycje terenami.

Kultura
W Siedlcu działa Gminny Ośrodek Kultury. W GOK-u prowadzone są zajęcia w następujących sekcjach: fotograficznej, teatralnej, malarskiej, sportowej, ju-jitsu.
Przy Domu Kultury działają zespoły śpiewacze "Perły", "Perełki", chór męski "Tuchorzacy" ,które występują na scenach krajowych i zagranicznych. Przy GOK działa również niezależne stowarzyszenie społeczno - kulturalne "Art Elit". Stowarzyszenie powstało w 2002 r. z inicjatywy dyrektora GOK Marcina Sobieszka oraz miejscowego artysty Wiesława Matysika. Stowarzyszenie skupia artystów mieszkających na terenie Gminy Siedlec. Już siedem razy zorganizowało warsztaty artystyczne, których celem jest pokazanie mieszkańcom twórczości artystycznej (malarstwo, teatr) oraz wyszukiwanie lokalnych twórców.
GOK organizuje spektakle teatralne, wystawy, wieczory autorskie, spotkania z ludźmi ze świata kultury i sportu.

Turystyka
Choć przyjezdny z łatwością zauważy, że obszar gminy jest zdominowany przez działalność rolniczą, mimo to nie brak tu ciekawych krajobrazów, uroczych zakątków o urozmaiconej rzeźbie polodowcowej, łąk i pastwisk, przez które przebiegają liczne trasy i szlaki sprzyjające wycieczkom pieszym i rowerowym.
Obfitość jezior z pewnością zadowoli amatorów wędkowania i ciszy w cieniu nadbrzeżnych drzew, jak i miłośników sportów wodnych. Atrakcyjne dla turystów są obszary zajmujące zachodnią część gminy. Okazałe kompleksy leśne, a wśród nich ciąg czystych jezior - Chobienickie, Kopanickie, Wąchabskie, Wielkowiejskie i Grójeckie łączące się z Jeziorem Zbąszyńskim - umożliwiają organizację spływów kajakowych.
Z uwagi na położenie oraz walory przyrodnicze w gminie Siedlec zaczęły powstawać gospodarstwa agroturystyczne. Godnymi polecenia są miejscowości:

Wąchabno - do którego można dojechać z trasy Zielona Góra - Poznań, skręcając w miejscowości Kopanica. Wąchabno to jedna z najmniejszych wsi w gminie. Liczy 39 gospodarstw. Od południa przylegają do niej wzgórza, na których letnią porą dojrzewają łany zbóż. Od zachodu i północy wiejskie chaty przeglądają się w wodach Jeziora Wąchabskiego, w sporej części otoczonego stuletnim borem sosnowym. Ze wsi w kierunku wschodnim roztacza się piękna panorama łąk, za którymi na horyzoncie wznosi się ściana olchowego lasu.
Zagubienie wśród pól i lasów, oddalenie od zgiełku miast powodują, że w Wąchabnie czas jakby płynął wolniej. Wąchabskie lasy jesienią obfitują w grzyby, a w wodach jeziora złowić można pokaźnych rozmiarów szczupaka. Zainteresowani spędzeniem urlopu w Wąchabnie mogą liczyć nie tylko na noclegi u gospodarzy, ale także na dobry posiłek przyrządzony ze świeżych miejscowych produktów. Gospodarstwa agroturystyczne prowadzą:

  • Zofia i Jan Tyśperowie, Wąchabno 8, +48 68 3840549,
  • Urszula i Marek Zaliszowie, Wąchabno 16, +48 68 3840552,
  • Kazimiera i Zdzisław Kasprzakowie, Wąchabno 25, +48 68 3840555,
  • Bożena i Ryszard Cichy, Wąchabno 22, tel. +48 68 3840554,
  • Danuta i Michał Rzepowie, Wąchabno 3, tel. +48 68 3840545,
  • Alfreda i Czesław Szewczykowie, Wąchabno 39, tel. +48 68 3840703.

Boruja - leży na północno - wschodnim krańcu gminy Siedlec, na skraju kompleksu leśnego, nad czystym jeziorem. Szczególność tej miejscowości polega na tym, że będąc z dala od różnego rodzaju centrów, zachowała oryginalną, sięgającą XIX wieku drewnianą zabudowę chłopskich zagród. Jedna, składająca się z chałupy, stajni, obory i stodoły należy do pani Zdzisławy Sibilskiej.
Tam prowadzi gospodarstwo agroturystyczne "Pella & Wacek": Boruja Wieś 43, 64-232 Tuchorza, tel. +48 68 3462467, www.agrotur.note.pl/pella/index.php. Strona w języku niemieckim: www.pv-ferien.de

Mariankowo - to niewielka urokliwa, wioska położona na południowo - zachodnich krańcach Wielkopolski, malowniczo otoczona lasami, niedaleko od przepięknego, bardzo czystego jeziora Kuźnickiego. Również w tej miejscowości została zachowana sięgająca XVIII i XIX wieku drewniana zabudowa chłopskich zagród.
W jednej z takich zagród pochodzącej z końca dziewiętnastego stulecia Państwo Dorota i Roland Utrata stworzyli Ośrodek Agroturystyczny Amazonka. Gruntownie odrestaurowane i zmodernizowane zabudowania ośrodka spełniają najwyższe standardy europejskie. Adres: Mariankowo 24, 64-231 Belęcin, tel. + 48 68 3462502, +48 68 3471679,
www.amazonka.net.pl

Grójec Wielki - wieś rolniczo-turystyczna, położona nad obrzańskim szlakiem wodnym (przepiękny krajobrazowo szlak turystyczny z Wąchabna do Zbąszynia, przebiegający wśród lasów i jezior), przy drodze do Babimostu, 2 km na zach. od Chobienic, przy ujściu Obry do Jez. Grójeckiego. Położenie wsi wprost sprzyja rozwojowi agroturystyki. W pobliżu znajdują się liczne jeziora, lasy, dogodne szlaki turystyczne i wodne. Miejsce tuż przy moście, przez który przebiega droga wojewódzka nr 303, znakomicie nadaje się na przystań. Są tam ławki, miejsce na rozbicie namiotu, rozpalenie ogniska.

Grójec Mały - niewielka wieś oddalona o 17 km od Wolsztyna i 11 km od Zbąszynia. Do Babimostu stąd jest 6 km. Przez wieś nie przebiegają żadne ruchliwe drogi. Jezioro Grójeckie jest czyste i można bez obaw się kąpać i łowić okazałe ryby. Jezioro jest połączone rzeką Obrą z jeziorami Zbąszyńskim i Chobienickim. To idealne miejsce dla ludzi poszukujących ciszy, spokoju oraz ukojenia na łonie natury. W Grójcu Małym jest prowadzone pole namiotowe przez:
Janinę Modrzyk & Grzegorza Maćkowiaka, Grójec Mały 2, tel. + 48 68 3844421, + 48 505899944,
www.agrotur.note.pl/modrzyk/index.php

Interesujące dla turysty mogą być zabytki kultury materialnej. Najcenniejsze z nich są zespoły pałacowo-parkowe dawnych właścicieli ziemskich w Chobienicach, Belęcinie, Kiełpinach, Tuchorzy, Zakrzewie, Wielkiej Wsi i Żodyniu. Dużą wartość przedstawiają kościoły parafialne i plebanie oraz szachulcowe chałupy kryte strzechą w Borui i Tuchorzy Nowej. Ciekawymi zabytkami są liczne przydrożne kapliczki.

Sport - UNIHOK
W Siedlcu od kilku lat coraz bardziej jest popularna gra w unihokeja. Dyscyplina ta ciągle się rozwija i staje się coraz bardziej zauważalna.
W Szkole Podstawowej w Siedlcu funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy Absolwent Siedlec. Założycielem i długoletnim trenerem jest Marek Budziński, który w grudniu 2004 roku został wybrany prezesem Polskiego Związku Unihokeja. Jest to jedyny klub w kraju, który posiada wszystkie kategorie, począwszy od dzieci po seniorów (dziewczęta i chłopcy).
Dzięki pomocy finansowej wielu instytucji klub szkoli młodzież i prowadzi rozgrywki.

Informacje godne uwagi i polecenia
Dnia 22 sierpnia 2004 roku odbyło się w Siedlcu pierwsze w Polsce "Święto Świni".
Przed Urzędem Gminy ustawiono rzeźbę świni wykonaną z lipowego drewna. Waży ona 300 kg, mierzy 180 cm długości i ok. 1 m wysokości.
"Święto Świni" jest świętem cyklicznym. W roku 2005 jest zaplanowane na 21 sierpnia.

Gmina Siedlec jest od jesieni 2000 roku członkiem Stowarzyszenia Gmin Regionu Kozła, skupiającego gminy, w których wciąż żywym symbolem jest instrument kozłem weselnym zwany. Jak podają źródła, już sto lat temu w siedmiu wsiach mieszkało dziesięciu koźlarzy. Wspólnie ze skrzypkiem i klarnecistą tworzyli kapele grające na weselach, dożynkach i zabawach.
W 2003 roku w Kopanicy reaktywowano Konkurs Muzyki Ludowej, który po raz pierwszy odbył się w tej miejscowości w 1937 roku. Zasadniczym przesłaniem konkursu jest zaprezentowanie bogactwa folkloru związanego z muzyką koźlarską i dudziarską przede wszystkim Wielkopolski, a także Beskidu i Podhala. Dodatkowym celem tego wydarzenia kulturalnego jest ochrona, dokumentacja i popularyzacja dudziarskich tradycji w muzyce ludowej wśród społeczeństwa.
Strażackich sikawek czar. W gminie Siedlec działa 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które skupiają ponad 1400 członków. Wiadomo, że strażacy cieszą się najbardziej z nowoczesnego sprzętu ułatwiającego im pracę i podnoszącego skuteczność ich działań. Jednak w gminie Siedlec przypomniano sobie też i odrestaurowano kilka starych sikawek konnych. Aby pamięć o nich nie zniknęła, przeprowadzane są nawet powiatowe zawody sikawek konnych. Celem tych zawodów była popularyzacja wśród społeczeństwa tradycji i historii strażackiej poprzez prezentowanie sprawności zabytkowego sprzętu. Odbudowa, konserwacja i utrzymanie sikawek konnych i sprzętu w sprawności technicznej oraz kształtowanie, szczególnie pośród młodszego pokolenia, postaw społeczno - organizatorskich. Zawody te, to wielkie święto sikawek konnych, przygotowane przede wszystkim przez strażaków. Siedleccy strażacy posiadają również zabytkowy chewrolet z 1926 roku, który jest sprawny i wykorzystywany przy różnych ważnych okazjach.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej na której znajduje się wiele ciekawych wiadomości oraz fotografii. Prosimy również o kontakt w przypadku gdy będą potrzebne jeszcze inne informacje lub zdjęcia.

 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.