Trzciel Drukuj Email

 


Urząd Miejski w Trzcielu
ul. Poznańska 22
66-320 Trzciel
tel. 0-95 7431400
fax: 0-95 7431400
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.trzciel.pl

 

Informacje ogólne
Gmina Trzciel położona jest w odległości 100 km od granicy polsko - niemieckiej, w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. Siedzibą Urzędu Miasta i Gminy jest Trzciel urocze miasteczko, w którym żyje 2575 mieszkańców. W całej gminie zamieszkuje 6606 osób. Gęstość zaludnienia w gminie wynosi 37,96 osób/km2.
Gmina składa się z 12 sołectw. Są to: Brójce, Chociszewo, Jasieniec, Lutol Mokry, Lutol Suchy, Łagowiec, Panowice, Rybojady, Siercz, Sierczynek, Stary Dwór i Świdwowiec.
Odległość z Trzciela do Gorzowa Wlkp. wynosi 78 km, do Zielonej Góry 75 km, a do Międzyrzecza 25 km. Gmina zajmuje powierzchnię 177,35 km2, z czego 45% powierzchni gminy zajmują lasy, 43% użytki rolne i 12% pozostałe.
Gminę z zachodu na wschód przecina międzynarodowa trasa Berlin-Świecko-Warszawa. Przez południową część gminy będzie przebiegała autostrada A2 z projektowanym węzłem komunikacyjnym (zjazd z autostrady) i zapleczem przestrzenno-gospodarczym węzła w rejonie Trzciela oraz punktem obsługi podróżnych w rejonie Chociszewa.
Do ważniejszych dróg w gminie zalicza się też drogę wojewódzką nr 137 łączącą Trzciel z Międzyrzeczem. Przez gminę przebiega linia kolejowa relacji Zbąszynek - Gorzów Wlkp. na długości 8 km z dwoma stacjami kolejowymi w Panowicach i Lutolu Suchym (przy trasie A2).

Z dziejów miasta i gminy
Nazwa Trzciela, niewielkiego, pełnego uroku, malowniczego nadobrzańskiego grodu, wywodzi się ze słowiańskiego wyrazu "trzcielina", który oznacza łodygę trzciny. Porastała ona brzegi Jeziora Młyńskiego i Obry, nad którymi powstało miasto. Akweny te oraz pobliskie jeziora: Konin, Żydowskie, Wielkie i Rybojadło dostarczały ryb i sporych ilości trzciny, którą wykorzystywano w celach budowlanych.
Trzciel należy do najstarszych osad Ziemi Międzyrzeckiej. Prawdopodobnie jako osada o charakterze obronnym powstał już w czasach słowiańskich. W czasach piastowskich gród nadal zachował swój charakter, leżał bowiem nad Obrą przy szlaku wiodącym z zachodu na wschód. Życie miejskie skupiało się wokół grodu, a potem zamku, który stał jeszcze w XIVw.
Trzciel spośród małych miast wyróżnia się tym, że może poszczycić się ciągłością praw miejskich. Niektóre z nich otrzymał już za panowania ostatnich Piastów pod koniec XIV wieku. Pełne prawa miejskie uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka w 1458r., o czym wspomina Jan Długosz. Rycerz walczący ze smokiem w miejskim herbie nawiązuje do legendy o św. Jerzym, a według miejscowego podania groźny smok grasował w tej okolicy jeszcze w XVllw.
Do dzisiaj mieszkańcy dzielą Trzciel na stare i nowe miasto. O podziale tym zadecydowała historia. Stara część miasteczka, leżąca na prawym brzegu Obry, istniała już w średniowieczu. Natomiast nowe miasto założono dopiero w XVII w. Długo stare i nowe miasto stanowiły odrębne organizmy, posiadały oddzielnych burmistrzów i rady miejskie. Z czasem nowa część miasta zaczęła przewyższać starą pod względem ilości mieszkańców i zasobności. Fakt ten oraz odmienność wyznania były prawdopodobnie przyczyną narastających antagonizmów między obu częściami. W jedno miasto zostały połączone po utracie państwowości przez Polskę w r. 1793 dostając się pod panowanie pruskie. Jako pozostałość podzielonego miasteczka przetrwał charakterystyczny układ zabudowy wraz z dwoma rynkami.
W przeszłości w Trzcielu dominowali mieszkańcy wyznania rzymskokatolickiego nad ewangelicko-augsburskimi. W miasteczku było też sporo Żydów. Pozostałością po Izraelitach jest dobrze zachowany kirkut z tablicami o hebrajskich napisach, który znajduje się nad Jeziorem Żydowskim.

Trzciel wraz z Ziemią Międzyrzecką na krótko powrócił pod rządy polskie dzięki Napoleonowi Bonaparte, który na podstawie traktatu w r. 1807 w Tylży utworzył Księstwo Warszawskie. Po klęsce cesarza Francuzów kongres wiedeński zdecydował o ponownej przynależności miasta do Prus, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 r. do Cesarstwa Niemieckiego. l wojna światowa oraz traktat wersalski z 1919 r. i Aliancka Komisja Demilitacyjna zdecydowały o pozostaniu Trzciela w granicach Rzeszy Niemieckiej. Nowa granica państwa ponownie podzieliła Trzciel na dwa odrębne organizmy. Od 1920 r. Trzciel stał się miasteczkiem granicznym, które nie posiadało stacji kolejowej. Została ona po stronie polskiej jako Trzciel Odbudowa. Ta część Trzciela była włączona do gminy Miedzichowo i powiatu nowotomyskiego.
W 1945 r. Trzciel nadal był podzielony nie tylko na gminy, powiaty, ale także województwa. Trzciel Odbudowa włączony został do gminy Miedzichowo i powiatu nowotomyskiego, województwa poznańskiego. Miasteczko znalazło się w powiecie międzyrzeckim, a po utworzeniu na Ziemiach Odzyskanych nowego województwa, w zielonogórskim. W 1972 r. część Odbudowy przyłączono do miasta, a pozostałą część osady do Starego Folwarku. W roku 1975 dzielone sztucznie części znalazły się w woj. gorzowskim. Historia lubi się jednak powtarzać. Po wprowadzeniu w 1999 r. nowego podziału administracyjnego ponownie zostały one odgrodzone granicą województwa. Z powodu tego podziału zdarzają się liczne utrudnienia dla mieszkańców obu części.
Współczesny Trzciel to ładne, spokojne miasteczko, atrakcyjne dla turystów krajowych i zagranicznych, których latem spotkać można wszędzie. Ciekawa zabudowa, urokliwe kamieniczki pamiętające XIX wiek, przestrzenne place i piękna przyroda przyciągają licznych amatorów wypoczynku.

Zabytki w gminie
Szukający śladów przeszłości znajdą je w postaci zachowanych na terenie gminy obiektów zabytkowych. W Trzcielu do najciekawszych z nich należą: domy szachulcowe z XVIII w., neogotycki kościół pw. św. Wojciecha z barokowym wyposażeniem wnętrza z 1824 r., średniowieczne grodzisko z poł. XIII w., stary cmentarz żydowski przy drodze do Jabłonki. Ponadto warto obejrzeć późnogotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Chociszewie, park pałacowy w Łagowcu, drewniany, belkowany kościół p.w. MB Częstochowskiej z 1717 r. w Sierczynku, neogotycki kościół p.w. Imienia NMP z 1860 r. w Brójcach, neogotycki kościół p.w. św. Piotra i Pawła z 1889 r. w Lutolu Suchym.


Przyroda, turystyka i wypoczynek
Największym bogactwem Trzciela są jeziora i lasy. Rzeka Obra z jeziorami zajmuje 4% powierzchni gminy, a lasy aż 47%. Każdy, kto żegluje, uprawia windsurfing, kajakarstwo albo lubi zbierać grzyby i jagody, znajduje tu wymarzone dla siebie miejsce. Nie brakuje też dzikiej zwierzyny: saren, jeleni, dzików i lisów. Spotkać można kunę, tchórza i borsuka. Tereny te cieszą się dobrą sławą wśród myśliwych, którzy chwalą sobie nieźle wyposażoną leśniczówkę Bieleń.

Miejscowe lasy i walory krajobrazowe pasa jezior obrzańskich uznano za szczególnie cenne i dla ich ochrony utworzono w 1986 r. Pszczewski Park Krajobrazowy obejmujący ponad 12 tys. ha lasów i jezior ze strefą ochronną o powierzchni ponad 33 tys. ha. Jezioro Wielkie wraz z wyspami tworzy rezerwat ornitologiczny. Występuje tu ok. 140 gatunków ptaków, duże kolonie czapli siwej i kormorana czarnego (prawie 100 gniazd). Na największej z wysp rośnie 200-letni las dębowy. 4 km na północny zachód od Trzciela utworzono rezerwat "Rybojady" chroniący jedno z największych torfowisk Pojezierza Lubusklego. Trzcielska okolica to naturalne siedlisko wielu gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego, orlika krzykliwego i żurawia. Warto wybrać się do rezerwatu "Czarna Droga" w pobliżu Brójec, by zobaczyć stary las z dębami sięgającymi 27 m wysokości. W rezerwacie rośnie też stuletni las bukowy z rzadką lilią złotogłów.
Amatorom pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek polecamy trasę z Trzciela do Pszczewa, wzdłuż jeziora Konin, jeziora Wielkiego i Jeziora Chłop albo ścieżkę przyrodniczą z Trzciela krawędzią doliny Obry do Łysej Góry.
Najwięcej ośrodków wypoczynkowych, kempingów i pól namiotowych jest nad jeziorami Konin, Lutol i Wielkim. Do atrakcji turystycznych należy spływ kajakowy rzeką Obrą oraz możliwość podziwiania okolic z wieży widokowej w Rybojadach.
Przez gminę przepływa rzeka Obra na długości 20 km. Płynie ona z południa na północ po wschodniej krawędzi terytorium gminy. Drugą rzeką jest Czarna Woda płynąca od wschodu i wpadająca do Obry w Trzcielu.
Szlak wodny na Obrze jest dostępny dla wszystkich bez względu na umiejętności wioślarskie. Kajak można zwodować już w Zbąszyniu (na południe od Trzciela). Po drodze można się zatrzymać nad jeziorem Lutol, a następnego dnia dobić do Trzciela, zwiedzić miasto i zrobić zakupy na dalszą wyprawę. Cały szlak do ujścia Obry koło Skwierzyny ma razem z jeziorami ponad 100 km. Jezioro Wielkie, przez które prowadzi szlak, objęte jest ochroną rezerwatową, ale zorganizowane grupy kajakarzy mogą je przepływać bez dobijania do brzegu od 15 czerwca do 1 marca. Trzy połączone jeziora: Wielkie, Konin i Rybojadło mają razem 299 ha. Łodzie, rowery wodne i inny sprzęt pływający można wypożyczyć w ośrodkach wczasowych znajdujących się nad tymi jeziorami. Trzcielskie jeziora i Obra z prawie wszystkimi gatunkami ryb są celem wypraw wędkarzy z całej Polski.
Władze miasta i gminy od kilku lat starają się nie tylko ułatwić życie mieszkańcom, ale również uatrakcyjnić pobyt wczasowiczom i turystom. W tym celu przeznacza się niebagatelne sumy budżetu na budowę infrastruktury ekologicznej. Powstały oczyszczalnie ścieków w Trzcielu i w Brójcach, stacja uzdatniania wody oraz nowoczesne, ekologiczne składowisko odpadów. W roku 2003 zrealizowano modernizację kotłowni osiedlowej polegającą na wymianie kotłów węglowych na kotły opalane słomą. Pod względem ochrony środowiska gmina Trzciel należy do przodujących w kraju, czego dowodem są czołowe lokaty, które osiąga w konkursach ekologicznych, a w roku 2003 uzyskała miano "Gminy Przyjaznej Środowisku".

Położenie gminy przy międzynarodowej trasie A2, 100 km od zachodniej granicy państwa i 80 km od Poznania, stwarza dogodne warunki do rozwoju międzynarodowej turystyki. handlu i hotelarstwa. Do istniejącej już bazy noclegowej dołączają nowe hotele, motele i pensjonaty. Powstają nowoczesne restauracje, bary i kawiarnie. Na terenie gminy znajduje się kilka stacji telefoniczne. Rolnicy zaczynają prowadzić działalność agroturystyczną. Typowo rolnicze miejscowości przekształcają się we wsie letniskowe (np. Lutol Mokry i Rybojady). Ciągle rozwijająca się baza turystyczna przyciąga coraz więcej osób spragnionych wypoczynku w ciszy, spokoju i pięknej scenerii lasów i czystych jezior.

Atrakcje turystyczne i zabytki

Atrakcje turystyczne:

a) spływ kajakowy rzeką Obrą,
b) wieża widokowa w Rybojadach nad Jeziorem Wielkim,
c) rezerwat ornitologiczny "Jezioro Wielkie" z 140 gatunkami ptaków z koloniami czapli siwej i kormorana czarnego,
d) rezerwat "Czarna Droga" w pobliżu Brójec ze starym lasem dębowo - grabowym,
e) ścieżka przyrodnicza z Trzciela krawędzią doliny Obry do "Łysej Góry",
f) szlak pieszo - rowerowy z Trzciela do Pszczewa.

Zabytki:
a) domy szachulcowe z XVIII w. przy ul. Grunwaldzkiej, Kościuszki i Mickiewicza w Trzcielu,
b) neogotycki kościół parafialny pw. Św. Wojciecha z barakowym wyposażeniem wnętrza z 1824r. w Trzcielu,
c) grodzisko z poł. XIIIw. w Świdwowcu,
d) stary cmentarz żydowski w Świdwowcu,
e) romański kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela z 1400r. w Chociszewie,
f) park pałacowy w Łagowcu - wiek drzew 100-120 lat,
g) drewniany belkowany kościół filialny pw. M.B. Częstochowskiej z 1717r. w Sierczynku,
h) neogotycki kościół pomocniczy pw. Imienia NMP z 1860r. w Brójcach,
i) neogotycki kościół filialny pw. Św. Piotra i Pawła z 1889r. w Lutolu Suchym.


Szlaki rowerowe na terenie gminy Trzciel.
a) szlak ponadregionalny Lutol Mokry - Trzciel - Pszczew - Skwierzyna - Lubiatów - Drezdenko - Dobiegniew - Ostromęcko (długość 144,15 km), atrakcje: Lutol Mokry - kapliczka wiejska, jezioro Lutol, Trzciel - zabudowa rynku, widok na rzekę Obrę, neogotycki kościół parafialny, domy szachulcowe, stary młyn na rzece Czarna Woda, most na Czarnej Wodzie pod wiaduktem drogi krajowej nr 2, Rybojady - wieża widokowa, murowana kapliczka wiejska, widok na rzekę Obrę,
b) szlak międzygminny Międzyrzecz - Brójce - Trzciel (długość 40,8 km), atrakcje: kościół w Starym Dworze, rezerwat Czarna Droga w Brójcach, zabudowa rynku w Brójcach, Trzciel - zabudowa rynku, widok na rzekę Obrę, neogotycki kościół parafialny, domy szachulcowe, stary młyn na rzece Czarna Woda, most na Czarnej Wodzie pod wiaduktem drogi krajowej nr 2,
c) szlak łącznikowy Policko - Siercz - Rybojady (długość 12,7 km), atrakcje: kościół w Sierczu, urokliwy las,
d) szlak łącznikowy Trzciel - Stara Jabłonka - Silna (długość 13,5 km), atrakcje: Trzciel - zabudowa rynku, widok na rzekę Obrę, neogotycki kościół parafialny, domy szachulcowe, stary młyn na rzece Czarna Woda, most na Czarnej Wodzie pod wiaduktem drogi krajowej nr 2, Świdwowiec - stary cmentarz żydowski, jezioro Żydowskie, jezioro Konin,

Kultura, oświata, współpraca z zagranicą.
Centrum życia kulturalnego w Trzcielu stanowią m.in.: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki, Biblioteka Publiczna oraz miejscowe szkoły. Na terenie gminy działają liczne zespoły artystyczne: Zespół Śpiewaków "Obrzanie", grupy tańca towarzyskiego oraz dwa zespoły rockowe. Do tradycyjnych, corocznych imprez należą: Festiwal Zespołów Śpiewaczych "Szparagowe Żniwa", Festiwal Młodzieży Niepełnosprawnej, Dni Trzciela, biegi uliczne, zawody zapaśnicze, dożynki gminne i gminne zawody strażackie. Duży udział w organizowaniu tych imprez mają poszczególne sołectwa.
Gmina Trzciel jest aktywna we współpracy transgranicznej. Od 1993 r. współpracuje z niemiecką gminą Asendorf, od 2000 r., w ramach Euroregionu Pro Europa Viadrina, z niemiecką gminą Falkenberg, a w marcu 2001 r. podpisała umowę o współpracy z innym partnerem zagranicznym - gminą Habo ze Szwecji. Dotychczasowa współpraca przebiegała w serdecznej atmosferze i opierała się na sprzyjających integracji spotkaniach po obu stronach granicy, wymianie młodzieży, imprezach kulturalnych, konferencjach i sympozjach.
Władze gminy starają się dbać o rozwój oświaty, szkoły samorządowe są nowoczesne oraz dobrze wyposażone i urządzone. W gminie są trzy szkoły podstawowe: w Trzcielu, Brójcach i Lutolu Suchym oraz dwa gimnazja: w Trzcielu i w Brójcach. Infrastruktura oświaty w gminie podlega ciągłemu rozwojowi. W roku 2004 zakończono realizacę inwestycji budowy hali sportowej z zapleczem i widownią na 180 miejsc przy szkole podstawowej i gimnazjum w Brójcach.
Istnieją również dwie szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzcielu i Zespół Szkół Zawodowych w Trzcielu.
Gmina Trzciel należy ponadto do Stowarzyszenia Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Region Kozła, Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA.W ramach Euroregionu realizowane są następujące zadania: transgraniczna kooperacja przedsiębiorstw, zwiększenie przepustowości przejść granicznych, stopniowe wprowadzanie norm europejskich w dziedzinie ochrony środowiska, współpraca w dziedzinie zwalczania klęsk żywiołowych, współpraca kulturalna, sportowa oraz przedsięwzięcia w zakresie kształcenia i dokształcania.
W skład wspomnianego Stowarzyszenia Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Regionu Kozła wchodzą - oprócz Trzciela - następujące gminy: Babimost, Kargowa, Miedzichowo, Zbąszynek, Zbąszyń i Siedlec. Region Kozła położony jest w dorzeczu Obry. Jego atrybutami są cisza, spokój, walory przyrodnicze i kulturowe oraz bogata historia. Jest to miejsce, gdzie występuje niepowtarzalny w innych częściach kraju instrument ludowy zwany kozłem (kozioł weselny, inaczej biały i ślubny czyli czarny).
Współpraca gmin w ramach Regionu Kozła opiera się m.in. na organizacji i współuczestniczeniu w ruchu turystycznym, tworzeniu ścieżek rowerowych, programów agroturystyki, realizacji projektów z zakresu kultury i oświaty, koordynacji wspólnych projektów gospodarczych.

Gospodarka
W gminie nie ma dużych zakładów przemysłowych szkodliwych dla środowiska, rozwija się natomiast rzemiosło charakterystyczne dla tego regionu - wikliniarstwo i stolarstwo. Wyroby trzcielskich wikliniarzy są słynne nie tylko w kraju, ale i chętnie kupowane za granicą. Lasy, stanowiące niemal połowę obszaru gminy, decydują o uroku trzcielskiego krajobrazu, jak też dostarczają surowca dla miejscowych rzeźbiarzy i zakładów drzewnych. Meble i elementy małej architektury ogrodowej to znane w Polsce produkty trzcielskich stolarzy, których kształci od lat Zespół Szkół Zawodowych w Trzcielu (dawniej Zasadnicza Szkoła Zawodowa ZDZ). Od kilku lat popularność zdobywa kowalstwo artystyczne. Kolejną specjalnością gminy są szparagi. Trzciel z tego powodu zyskał nawet miano "zagłębia szparagowego".GEMAINDE TRZCIEL
Die Gemeinde Trzciel liegt 100 km von der polnisch - deutschen Grenze entfernt, in der Lubuskie-Woiwodschaft, im Landkreis Międzyrzecz. Sitz des Stadt- und Gemindeamtes ist Trzciel ein entzuckendes Stadtchen, das 2538 Einwohner hat. Die ganze Gemeinde zahlt 6824 Einwohner.
Die Gemeinde besteht aus 12 Schulzenamtern. Dazu gehoren: Brójce, Lutol Suchy, Chociszewo, Jasieniec, Lutol Mokry, Łagowiec, Panowice, Rybojady, Siercz, Sierczynek, Stary Dwór und Świdwowiec.
Trzciel ist 89 km von Gorzów Wlkp. entfernt, von dort bis nach Zielona Góra sind 75 km und bis nach Międzyrzecz 25 km. Die Gemeinde nimmteine Flachevon 174 km2ein, was 12,5% der Gesamtflache des Landkreises und 1,25% der Woiwodschaft darstellt. Die Walder nehmen ca. 47% der Flache der Gemeinde ein
Die Gemeinde durchschneidet vom Westen in den Osten die internationale Stra(Berlin-Świecko-Warschau). Durch den sudlichen Teil der Gemeinde wird in Zukunft die Autobahn A2 verlaufen.
Der Name Trzciel stammt vom altpolnischem Wort "Trzcielina", was Schilfstengel bedeutet. Die Geschichte des sta dtchens reicht in die romische Zeit hinein. Zum ersten Mai wurde es in den Dokumenten im Jahre 1307 erwahnt. Ein mit dem Drachen kampfender Ritter im Stadtwappen ist eine fruhere Version der Legende vom heiligen Georg, und laut den ortlichen Volkssagen wutete ein gefahrlicher Drache in dieser Gegend noch imXVII.Jh.
Gegenwartiger Trzciel ist ein interessantes und schones Stadtchen, besonders attraktiv fur Touristen, die hier vor allem im Sommer uberall zu treffen sind. Eine interessante Stadtbebauung, wunderschone gemauerte alte Hauser aus dem XIX.Jh und eine Menge Grunanlagen ziehen viele Touristen an. Es gibt hier keine fur die Umwelt schadliche Industrie. In der Gemeinde werden Holzmobel produziert, es entwickelt sich auch hier die Kunstschmiedetechnik. Die ortlichen Handwerker sind wegen ihrer Weidekorber und Weidenmobel beruhmt (die Korbmacherei hat hier hundertjahrige Tradition). Spezialitat der Gemeinde sind Spargeln, aus diesem Grund nennt man die Gegend ein Spargelland. Es sind hier auch zahlreiche Kunstensemble ta tig, jedes Jahr finden viele interessante Veranstaltungen statt, z.B. Festival der Sangergruppen "Szparagowe Żniwa" (Sparge- lernte), Trzciel- Tage, Straf1enlaufe, Festspiele der behinderten Jugend, Erntedankfest und Feuerwehrwettkampfe.
Trzciel arbeitet mit dem Ausland zusammen. Eine Partnerschaftsgemeinde ist Asendorf in Deutschland. Es werden auch Kontakte zu der schwedischen Gemeinde Habo angekn(jpft. Die Gemeinde geh6rt zur Euroregion Pro Europa Viadrina, und auch zu der sog. Kozioł-Region (Bockregion), wo ein in anderen Landesteilen nicht auftauchendes Musikvolksinstrument auftritt, kozioł (Bock) genannt.
Das gr6f1te Reichtum von Trzciel sind die Walder und Seen. Die Walder belegen ca. 47 % der Flache der ganzen Gemeinde. Die Seen bieten ausgezeichnete Bedingungen zum Treiben von Windsurfing und Kanusport. Diese Gebiete sind ideal auch f(jr Angler und Liebhaber des Pilze- und Beerensammelns. Auch die Jager k6nnen mit dem Auftreten zahlreicher Gattungen der Wildtiere, wie z.B. Rehe, Hirsche, Wildschweine und Fuchse rechnen.
Die nahe liegenden Walder und der G(jrtel der Obrzań skie (vom Fluss Obra genannt) Seen bilden das Gebiet des Pszczewski Park Krajobrazowy (Landschaftspark). In der Nahe des Wielkie-Sees wurde ein ornitologisches Schutzgebiet (140 Vogelgattungen) und am Gołynski-See ein Schutzgebiet "Rybojady" gebildet, das einen der Tornager sch(jtzt. Es wachst hier auch ein zweihundertjahriger Eichenwald. Die reizvolle Natur kann man von dem Aussichtsturm in Rybojady bewundern.
In der Gemeinde mangelt es nicht an interessanten sehensw(jrdigen Objekten. Dazu geh6ren: neogotische St. Adalbert-Kirche und Fachwerkhauser aus dem XVIII.Jh. in Trzciel, eine in der Nahe gelegene mittelalterliche Burg, romanische St.Johannes d. Taufer-Kirche in Chociszewo, Holzkirche aus dem Jahr 1717 in Sierczynek, neogotische Kirchen aus dem XIX.Jh. in Brójce und Lutol Suchy.
Zum Besuch hiesiger Gegend laden zahlreiche Erholungsheime. Zeltplatze und Campingplatze mit guter Unterkunfts- und Verpflegungsbasis ein. Es entstehen hier auch immer mehr agrotouristische Landwirtschaften, die die Erholung inmitten der Stille der Natur, in sch6nen Waldern und an sauberen Seen bieten.

  

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.