Zbąszyń Drukuj Email


URZĄD MIEJSKI W ZBĄSZYNIU
ul. Żwirki 1
64-360 Zbąszyń
tel. (068) 3846009
fax. (068) 3846010
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.zbaszyn.pl

 

Zbąszyń i okolice to dobre miejsce do życia. Wygodnie i ciekawie się tu mieszka. Blisko stąd do wielu ważnych miast i miejsc; stworzono tu dobre warunki do rozwijania własnej przedsiębiorczości.

POŁOŻENIE I OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Zbąszyń położony jest w województwie wielkopolskim w powiecie nowotomyskim. Łatwo tu przyjechać, łatwo stąd wyruszyć w drogę. Przez Zbąszyń przebiega trasa kolejowa wiodąca z Moskwy - przez Warszawę i Poznań - do Berlina. 70 kilometrów stąd jest międzynarodowe lotnisko w Poznaniu. Do granicy polsko - niemieckiej jest stąd 100 kilometrów, do Poznania - 80, do Warszawy - 330, do Berlina - 180. W bliskiej odległości miasta będzie przebiegała autostrada A2. Kilka kilometrów od Zbąszynia planowana jest budowa węzła autostradowego.
Gmina Zbąszyń usytuowana jest nad zagospodarowanym turystycznie jeziorem Błędno, które ma 740 hektarów (!) powierzchni. To idealne miejsce dla żeglarzy, kajakarzy i wędkarzy - i wszystkich pasjonatów, którzy czerpią przyjemność z moczenia siebie lub czegoś w wodzie.
Ponad połowę powierzchni gminy zajmują lasy. I chociaż gmina ma charakter rolniczo - przemysłowy, to budowanie jej zasobności w przyszłości będzie polegało na umiejętnym wykorzystaniu rzadkich walorów: dobrego położenia, czystości powietrza, dużej ilości lasów, dobrych warunków do życia i do pracy. Na myślących o przyszłości inwestorów czekają atrakcyjne tereny w mieście i na jego obrębach. Na inwestorów z branży turystycznej czekają tereny przy plaży miejskiej w Nądni i Perzynach. Pragnący ciszy i spokoju mogą budować domki letniskowe w pobliżu jeziora i nad Obrą. Jeszcze nie wszyscy sobie uświadamiają, że za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat okolice, które opisujemy będą zabudowane ośrodkami sportowo - rekreacyjnymi i usługowymi, hotelami. Wielu ludzi pracujących w dużych miastach będzie tu miało swoje drugie domy, wille, dacze.
W Zbąszyniu łatwo zagospodarować wolne chwile. Nie brak organizacji, stowarzyszeń, kół¸ które jednoczą ludzi z potrzeby serca czy wokół jednej pasji, wspólnych zainteresowań albo zbiorowego interesu.
Jest gdzie iść na spotkanie z kulturą, czy też zwyczajnie się zabawić. Cykliczne imprezy masowe gromadzą mieszkańców Zbąszynia, a nawet mieszkańców sąsiednich gmin. Najważniejsza z nich to "Jarmark św. Piotra w Okowach" i Biesiada Koźlarska.

HISTORIA

Osada położona między rzeką Obrą a jeziorem Błędno, swoją historią sięga X/XI wieku. Jej nazwa wywodzi się od staropolskiego imienia Zbąsz. Najstarsza pisana wzmianka o Zbąszyniu pochodzi z 1231 r. , natomiast w 1238 r. wspomina się o plebanie i istnieniu kościoła. Rozwój osady następował obok grodu kasztelańskiego. Dokładna data lokacji miasta nie jest znana, prawdopodobnie prawa miejskie otrzymało przed rokiem 1311. Usytuowanie przy ważnym szlaku handlowym wiodącym z Poznania do Łużyc[przyczyniło się do powstania w XIII wieku wielu komór celnych. Do schyłku XIV wieku miasto było własnością królewską i książęcą. W 1393 roku Zbąszyń stał się dobrem prywatnym należącym do Nałęczów z Nowego Dworu Mazowieckiego. W XV wieku król Władysław Jagiełło podarował miasto wojewodzie mazowieckiemu Janowi Głowaczowi. Rodzina ta przyjęła nazwisko Zbąskich.
W XV wieku miasto staje się ważnym ośrodkiem ruchu husyckiego, którego głównym przedstawicielem w Polsce był ówczesny właściciel Zbąszynia - Abraham Zbąski.
Od 1613 r. Zbąszyń jest własnością rodu Ciświckich, którzy dokończyli rozpoczętą wcześniej budowę potężnej twierdzy w stylu pallazzo in fortezza, której pozostałości zachowały się do dziś w parku miejskim. Od 1700 r. miasto przechodzi w posiadanie rodziny Garczyńskich. Stefan Garczyński (wojewoda poznański, pisarz polityczny, autor dzieła "Anatomia Rzeczypospolitej") sprowadził do miasta tkaczy, dziś dzielnica Nowe Domki, czyli Plac Wolności i okoliczne uliczki.
W czasie rozbiorów dobra zbąszyńskie na krótko przechodzą na własność Francuza Jamesa de Pourtales-Gorgier, potem książęcej rodziny niemieckiej. W 1920 r. posiadłości zbąszyńskie wykupuje rodzina Skórzewskich.
W 1870 r. powstaje tu ważny węzeł kolejowy. W latach 1919 - 20 trwają walki powstańców wielkopolskich o odzyskanie miasta. Ostatecznie Zbąszyń przypada Polsce w dniu 17 stycznia 1920r. decyzją Traktatu Wersalskiego i staje się miejscowością graniczną. W czasie II wojny światowej miasto zostaje wyzwolone 29 stycznia 1945 r.

ZABYTKI

Późnobarokowa kolegiata - rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia zbudowana w latach 1757-1796 na wzór kościoła w Rydzynie - wg projektu Karola Marcina Frantza. Obok kościoła ciekawa Plebania i prostokątny rynek zabudowany w dzisiejszym kształcie po pożarze, który zniszczył miasto w 1850 roku.
Kościół św. Mikołaja - położona na Kępie Świętomikołajskiej drewniana świątynia zbudowana przed 1640 rokiem, następnie przebudowana w XVIII wieku i oszalowana na zewnątrz. Wokół kościółka stary cmentarz parafialny, na którym wiele wiekowych nagrobków, m.in. Powstańców Wielkopolskich.

Wieża Bramna - zbudowana w 1627 roku z wykorzystaniem cegieł pochodzących z istniejącego tu wcześniej gotyckiego zamku. Często niszczona i przebudowywana, zachowała cechy renesansowe. We wnętrzu wieży organizowane są cykliczne wystawy , obok wieży stary park miejski z pomnikowymi drzewami: lipą i dębem. Dobre miejsce na spacery. Wieża bramna wraz z parkiem, dawny browar (dziś restauracja "Podzamcze"), lochy, pozostałości wałów i fosy zamkowej - to pamiątki po twierdzy zbudowanej w miejscu dawnego grodu kasztelańskiego wzmiankowanego w 1231 roku. Jako znak polskości tych ziem, siedziba polskich władców, dwukrotnie niszczony i łupiony przez Szwedów zamek popadł w ruinę. W końcu rozebrany, a jego resztki - na początku XX wieku - wysadzono w powietrze na polecenie Hedwigi Klitzing.

Drewniany kościół w Łomnicy - wzniesiony na planie krzyża z 8-boczną częścią środkową, a przez zastosowanie wejściowego podcienia i pseudokopuły z nieproporcjonalnie wielką latarnią tworzący unikatowe rozwiązanie. Budował go cieśla Jan Adam Karek. Wyposażenie wnętrza i polichromia są rokokowe, z ok. 1770 r. Przy kościele stoją barokowe rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Wincentego a'Paulo oraz drewniana ażurowa dzwonnica (wzniesiona równocześnie z kościołem - dziś zabudowana). Parafia przy tym kościele św. Wawrzyńca została utworzona w 1974 r.
Kuźnia w Nądni - czynna kuźnia, w której zapoznać się można z dawnym rzemiosłem kowalskim a także zobaczyć wiele zebranych przez pana Mariana Kwaśnego eksponatów, w tym najstarsze datowane kowadło.
Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła - mieszczące się w budynku dawnej szkoły podstawowej na Rynku. Znajdują się w niej sale: historyczna i archeologiczna oraz etnograficzna. W przyszłości planowane są ekspozycje poświęcone historii kolejnictwa na ziemi zbąszyńskiej, Powstaniu Wielkopolskiemu, zbąszyńskim warsztatom rzemieślniczym i rękodziełu oraz ekspozycja sakralna.

 

TURYSTYKA

Zbąszyń posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych w szczególności żeglarstwa, windsurfrngu dzięki dużej powierzchni jeziora (740 ha) i sprzyjającym wiatrom w większości dni w roku.. Rzeka Obra jest najstarszym w okresie powojennym szlakiem kajakowym. Jest on bardzo malowniczy, otoczony lasami, idealny dla wypoczynku i regeneracji sił w przyjaznym środowisku bujnej przyrody, za co jest bardzo ceniony przez pasjonatów kajakarstwa.

Kajakowy Szlak Zbąszyński
Wyjątkowy na polskich nizinach Szlak Zbąszyński jest jednym z najstarszych szlaków kajakowych w Polsce. Siedem jezior - Zacisze, Kopanickie, Wielkowiejskie, Chobienickie, Nowowiejskie i Błędno - połączonych krótkimi przesmykami Obry zachwyca bujną przyroda i ciszą. Atrakcje: półwysep konwaliowy, rezerwat czapli i "Kocioł Czarownic" urozmaicają wędrówkę.
(etapy)
a)
Zbąszyń - Strzyżewo - Trzciel (48 km)
Trzciel - Borowy Młyn - Pszczew (16 km)
b)
Kopanica - Jezioro Chobienickie,
Jezioro Chobienickie - Zbąszyń (plaża),
Zbąszyń - Jezioro Lutolskie - Trzciel - Rybojady

Kajaki można wypożyczyć na plaży miejskiej w Zbąszyniu.

Żeglowanie na Błędnie
Wielka (740 ha!) i wietrzna przestrzeń jeziora Błędno zachęca do żeglowania. Ze stanicy żeglarskiej przy ul. Łąkowej, gdzie swą siedzibę ma Zbąszyński Klub Żeglarski lub z plaży miejskiej można wskoczyć na żaglówkę lub deskę i ciesząc się z wiatru sunąć po tafli jeziora.

Wędkowanie
W głębinie jezior króluje leszcz i płoć, amur i tołpyga; w Obrze nietrudno o szczupaki. O atrakcyjności jeziora i rzeki pod tym względem świadczy działalność 3 kół wedkarskich.

Trasy rowerowe
Szlak "Kozła Zbąszyńskiego" (24 km) - wiedzie miejscowościami związanymi z Regionem Kozła - wyjątkowego w skali kraju instrumentu: Przyprostynię - Perzyny -Nową Wieś Zbąską - Podmokle Małe - Podmokle Wielkie - Kosieczyn - Chlastawę, (we wsi zabytkowy drewniany kościółek) - Zbąszynek - Dąbrówkę (piękna wieś o wspaniałej polskiej historii) - do Zbąszynia.
Szlak: "Powstańców Wielkopolskich" (20 km) - prowadzi przez tereny powstańczego czynu bojowego z 1919 roku: Chrośnicę - Leśne Domki - Przyprostynię - Perzyny - Nową Wieś Zbąską - Nądnię - z powrotem do Zbąszynia.

Szlak zielony
Zbąszyń, Przyprostynia, Perzyny, Nowa Wieś, Nądnia, Zbąszyń (22 km)

Szlak czarny
Nowy Tomyśl, Chojniki, Grubsko, Chrośnica, Leśne Domki, Zbąszyń

Szlak żółty
Zbąszyń, Nowy Dwór, Łomnica, Miedzichowo

Kolonie
Co roku w okresie wakacji organizowane są w kilku turnusach kolonie dla dzieci i młodzieży. Kontakt : Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Zbąszyniu, ul. Mostowa 10, tel. 068 3846085

Agroturystyka

Ggospodarstwo agroturystyczne
"Penaty" Karina i Radosław Rodakowie
Strzyżewo 125 64-360 Zbąszyń
Tel. 0606 637 301

Gospodarstwo agroturystyczne
Zofia i Jerzy Grąsowie
Nądnia 31, 64-360 Zbąszyń
tel. 068 3860231

Gospodarstwo agroturystyczne
Jadwiga i Jan Trocholepszy
Nowa Wieś Zbąska k. Zbąszynia
Tel. 068 3846697

Gospodarstwo agroturystyczne
Krystyna Buczkowska
Nądnia 58, 64-360 Zbąszyń
tel. 068 3846646

Gospodarstwo agroturystyczne "Przychodzko"
Ewelina i Daniel Diaczuk
Przychodzko 42
64-360 Zbąszyń
tel. 068 3846156

Hotele
1. Zajazd "Pod Dębami", ul Łąkowa 7, tel. (068) 3846088
2. Hotel " Podzamcze", ul Garczyńskich 5a, tel. (068) 3846156
3. Ośrodek Wypoczynkowy "Acapulco" ul Garczyńskich 5, tel. (068) 3846195
4. Ośrodek Wypoczynkowy "Relaks", Nowa Wieś Zamek, tel. (068) 3846935

Pola namiotowe
1. Camping w parku tel. (068) 3869407
2. Ośrodek Sportów Wodnych ul Wypoczynkowa 2, tel. (068) 3869215
3. Pole namiotowe w Perzynach, (068) 3869409
4. Zajazd "Pod Dębami", ul Łąkowa 7tel. (068) 3846088
5.Camping w Nowej Wsi Zbąskiej

Ośrodki sportów wodnych
Przystań Żeglarska, ul. Łąkowa 7, tel. 3846-080
Ośrodek Sportów Wodnych LOK, Nowa Wieś Zamek
Ośrodek Sportów Wodnych, ul. Wypoczynkowa 2 - plaża (068) 3869215
Ośrodek Wypoczynkowy "Relaks", Nowa Wieś Zamek, tel. 3846-935

Informacja turystyczna
Biuro Turystyczne "Zbąs", ul. Mostowa 15a/5, tel. 3846556
Zbąszyńskie Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, ul. Powstańców Wlkp. 12, tel 3860874
Urząd Miejski w Zbąszyniu, ul. Żwirki 1, tel. 3846009

KULTURA

"Świniorz" - ludowa piosenka z Perzyn to największy, jak dotychczas, towar eksportowy z gminy Zbaszyń. Nie znamy autorów tekstu i muzyki, ale wiemy że to największy w historii Wielkopolski przebój, który z zespołem pieśni i tańca "Mazowsze" objechał wszystkie kontynenty.

Ludowy instrument muzyczny "Kozioł" jest wyjątkowy w skali Polski a jednocześnie charakterystyczny dla regionu, w którym leży Zbąszyń. Dlatego też gminy: Babimost, Kargowa, Siedlec, Miedzichowo, Trzciel, Zbąszynek, Zbąszyń stowarzyszając się w 1997 roku w celu integracji wspólnego rozwoju - nazwały się Stowarzyszeniem Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Region Kozła.

Dziecięcy Zespół Taneczny "REGO" działa w Zbąszyńskim Centrum Kultury od 1992 roku Grupa dwudziestu dwóch dzieci w wieku od 6 do12 lat prezentuje układy latynoamerykańskich i dyskotekowych tańców towarzyskich. Zespół ma w repertuarze coś specjalnego: widowisko taneczne "Rejs", zawierające układy tańców marynarskich (wg oryginalnych opisów) takich jak np. mantelot, hornpipe czy fryz. Dzieci występowały już na scenach zachodniej Polski - od Stargardu Szczecińskiego przez Poznań do Kotliny Kłodzkiej.

"Przyprostyńskie Koziołki" powstały w 1995 r. Zespół prezentując rodzimy folklor podtrzymuje ludowe tradycje swojego regionu. Czterdzieści pięć osób występuje z kapelą zespołu "Wesele Przyprostyńskie" lub korzysta z podkładu muzycznego. Zespół występował m.in. w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze oraz w Niemczech.

"Orkiestra Szałamaje" - Ten niezwykły zespół powstał w 1972 roku przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zbąszyniu. Założycielem był jej ówczesny dyrektor Antoni Janiszewski, który - jako pierwszy - sprowadził te rzadkie instrumenty do Zbąszynia (a możliwe, że również i do kraju.). Dzięki niepowtarzalnym i oryginalnym instrumentom - szałamajom Orkiestra posiada niepowtarzalne brzmienie - porównywane do dźwięków barokowych organów. Mimo, że do zespołu należą dzieci nawet dziewięcioletnie, Orkiestra grając skoczne marsze uświetniając imprezy plenerowe i koncerty sceniczne; w
repertuarze znajduje się muzyka ludowa, tradycyjna, rozrywkowa i okazjonalna. Orkiestra działa przy Zbąszyńskim Centrum Kultury, koncertując w kraju i w Europie.

"Teatr S" Zbąszyńska Scena Plastyczna, założony w 1989 r. przez Ireneusza i Katarzynę Solarków - przedstawia spektakle autorskie wystawiane na podstawie scenariuszy Ireneusza Solarka - artysty malarza. Jest to teatr wizualny - we wszystkich spektaklach zasadniczą rolę odgrywa światło, muzyka, scenografia i kostium. Spektakle tworzone są na zasadzie obrazów."Teatr S" corocznie, w pierwszym tygodniu lipca, organizuje spotkania teatralne "Experyment", polegające na wspólnym tworzeniu przez uczestników spektaklu, będącego finałem spotkań. Spektakle: "Mechanizm", "Pasja", "Przemijanie", "To nie ja", "Samotny" i in.
"Teatr S" regularnie występuje podczas festiwali teatralnych we Francji, Niemczech i w Polsce.

Zespół Regionalny "Wesele Przyprostyńskie", Przed wojną, dzięki staraniom kilku nauczycieli, na 20 lutego 1938 roku, w szkole w Przyprostyni zaplanowano otwarcie pierwszego na tych terenach muzeum regionalnego. Młoda nauczycielka tej szkoły Antonina Woźna postanowiła uświetnić uroczystość prezentacją miejscowego folkloru. Na podstawie własnej znajomości okolicznych obrzędów weselnych napisała scenariusz przedstawienia, korygowany przez mieszkańców Przyprostyni, którzy byli jednocześnie jego wykonawcami. Tak właśnie powstał zespół. Premiera widowiska odbyła się w dniu otwarcia muzeum. Dzięki autentycznej gwarze, oryginalnym przyśpiewkom i prawdziwym strojom ludowym przedstawienie osiągnęło sukces. Zespół "Wesele Przyprostyńskie" do dziś bierze udział w ważniejszych wydarzeniach kulturalnych Gminy Zbąszyń. Promuje ją także na zewnątrz koncertując na Łotwie - na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich, w Niemczech, w Danii, na Węgrzech - na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Obrzędowych, we Włoszech; utrzymuje także stały kontakt z zespołem niemieckim z Neuenkirchen.
Zespół został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1980 r. oraz uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga w 1986 roku .
W zespole tańczy dziewięć par, którym przygrywa kapela koźlarska: kozioł, skrzypce, klarnet - es.

Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskiech Seniorów powstał z inicjatywy seniorów zrzeszonych w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zbąszyniu w 1996 roku. Zespół śpiewa piosenki o swoim mieście, pieśni patriotyczne i żołnierskie, kolędy i pastorałki a także pieśni ludowe z Regionu Kozła i piosenki popularne, biesiadne. Zbąszyńscy Seniorzy są organizatorami i gospodarzami Koncertów Świąteczno-Noworocznych i Spotkań z Piosenką Biesiadną. Ważniejsze z licznych osiągnięć to: Laur Seniora 98 i 99 w Bydgoszczy, Wyróżnienie na II Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej - Wolin 97, Puchar Prezesa Radia Zachód, nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego.

Zespół wokalny "Pauza" od września 1997 r. działa przy Zbąszyńskim Centrum Kultury. Członków zespołu połączyło zamiłowanie do muzyki i chęć wspólnego śpiewania. "Pauza" jest zespołem mieszanym, liczącym obecnie dziesięć osób, w wieku od 18 do 40 lat. Grupa śpiewa a cappella - najchętniej pieśni z gatunku muzyki sakralnej, ale nie stroni od patriotycznych, rozrywkowych i ludowych.

Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia to ludowa grupa wokalno - instrumentalna muzyków amatorów, grających na instrumentach ludowych i śpiewająca kolędy oraz pastorałki we własnym opracowaniu. Zespół tworzą muzycy od 10 do 53 lat.
Grupa powstała spontanicznie pod koniec listopada 2002 r. Zamiarem tego zespołu jest przedstawienie muzyki i śpiewu pastorałek w sposób podobny do tego, który istniał w okresie powstania pastorałek. Często w ich treści wymieniane są do tej pory zachowane instrumenty - dudy, kozłowe dudeczki, kozłowe rogi i większe dudy itp. Dlatego celem tej grupy był wybór takich pastorałek, w których występują właśnie te instrumenty.

Wielkopolska Kapela Ludowa "Zbąszyniacy" to zespół grający muzykę na tradycyjnych instrumentach folklorystycznych, prezentujący pieśni i muzykę ludową występujące na terenie Regionu Kozła a także muzykę folkową. To zespół na każdą imprezę.

Instytucje Kultury
Zbąszyńskie Centrum Kultury Sportu i Turystyki, ul. Powstańców Wlkp. 12 , tel. 3860-874
Miejska Biblioteka Publiczna , ul. 17 Stycznia 1920r. 67, tel. 3860-700
Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, ul. Rynek tel. 3860811 (wt. p sob. 12.00 - 16.00, nd. 14.00 - 18.00)
Kino "Obra", ul 17 Stycznia 1920r., tel. 3860-680

Ważne telefony
Alarmowe:
Pogotowie ratunkowe - 999, ul. 17 Stycznia 1920 r. 59 A, tel. 3846043 (od 1800 do 0600)
Policja - 997, ul. 17 Stycznia 1920 r., 59 B tel. 3847780
Straż Pożarna - 998, ul. Targowisko 3, tel 3846008

Inne ważne telefony
Urząd Miejski, ul. Żwirki 1, tel. 38460009, fax. 3846-010
Zakład Gospodarki Komunalnej, ul. Krótka 1 , tel. 3860 658
Zakład Wodociągów i Kanalizacji, ul. Topolowa 31 A, tel. 3846-243

Apteki
"Pod orłem", Rynek 4, tel. 3846-030 (od 0800 do 1800, w soboty od 0900 do 1400)
"Remedium", ul 17 Stycznia 1920r. 59a (od 1000 do 1900, w soboty od 0900 do 1200)
A. Kwaśnik, ul. Senatorska 27, tel. 3846-286 (od 1000 do 1900, w soboty od 0900 do 1300)
Apteka Leków Gotowych, ul. 17 stycznia 1920r. 59a, tel. 3846-043 (od 0800 do 1500 i od 1830 do 2000, w soboty od 0900 do 1200)

Lecznice zwierząt
"Omnivet", ul. Przedmieście św. Wojciech 2, tel. 3846-114
Usługi Weterynaryjne, pl. Wolności 16, tel. 3846-143
Zielony Krzyż, ul. Poznańska 38, tel. 3869-100 (czynny całą dobę)

Instytucje oświatowo-wychowawcze
Szkoła Podstawowa, ul. Mostowa 10, tel.3846-085 lub 3860-789
Gimnazjum, ul. Mostowa 7, tel. 3860-785
Gimnazjum w Chrośnicy, tel. 3847-221
Zespół Szkół nr 1, Plac Powstańców Wlkp. 43, tel. 3846-168
Zespół Szkół nr 2, ul. 17 Stycznia 1920r., tel. 3846-095
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. St. Moniuszki, ul. 17 Stycznia 1920r. 69, tel. 3860-702
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Zbąskich 7, tel. 3846-175
Warsztaty Terapii Zajęciowej, ul. Powstańców Wlkp. 41, tel. 3869218
Przedszkole, pl. Wolności 13, tel. 3860-736

Warsztaty napraw samochodów
Auto - Naprawa, Zbąszyń, pl. Wolności 10, tel. 3869841, 3846325
Auto Lakiernia, Przyprostynia ul. Parandoty 130, tel. 3846620
Auto - Naprawa, Strzyżewo, tel. 3846759
Blacharstwo - Lakiernictwo, Przyprostynia, Prandoty 104, tel. 3868111
Blacharstwo Pojazdowe, Nądnia, 3860215
Blacharstwo Pojazdowe, Przyprostynia, ul. Prandoty, 3846262
Blacharstwo Pojazdowe, Zbąszyń ul. Poznańska, tel. 3847934
Blacharstwo Pojazdowe, Zbąszyń ul. Garczyńskich, tel. 3846557
Elektro - Motor", Przyprostynia, ul. Prandoty, tel. 3846167
Mechanika Pojazdowa, Blacharstwo, Lakiernictwo", Zbąszyń, ul. Żeromskiego 33, tel.3868359
Mechanika Pojazdowa", Zbąszyń ul. Senatorska 16, tel. 3868255

Stacje Paliw
PKN Orlen - Zbąszyń, Przemieście Św. Wojciech, tel. 3846137
Preem - Zbąszyń, ul. Przysiółki, tel. 3846201, 3868500
LPG - Zbąszyń, ul. Przysiółki, ul. Poznanńska, ul. Dolna

 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.