Festiwal Kultury Regionalnej w Nowym Kramsku Drukuj Email

W dniu 26 kwietnia miał miejsce XII Festiwal Kultury Regionalnej, który tradycyjnie organizuje Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku. Do udziału w tej imprezie zaproszono zespoły folklorystyczne ze szkół podstawowych z Regionu Kozła. Do przeglądu stanęły „ Przyprostyńskie Koziołki” z Przyprostyni kierowane przez p. Gabrielę Kamińską , zespół dziecięcy wchodzący w skład Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. T. Spychały z Dąbrówki Wlkp. pod opieką p. Ewy Kubickiej oraz nowokramskie  „Wiolinki” prowadzone przez p. Wioletę Malinowską. Osobną kategorię stanowili najmłodsi uczniowie mistrza Henryka Skotarczyka, którzy demonstrowali umiejętności gry na sierszenkach. Uczniowie ci reprezentowali Zespół Edukacyjny z Podmokli Małych.

Impreza była prowadzona przez dziewczęta z „Wiolinek” , a wszystkie zapowiedzi i komentarze były wygłaszane w miejscowej gwarze. Po przywitaniu gości i uczestników Festiwalu zaproszono do wysłuchania przyśpiewek oraz obejrzenia dwóch tańców w wykonaniu zespołu „Małe Wiolinki” ( kl. I-III). W dalszej kolejności Agata Gorockiewicz , uczennica kl. V zagrała na sierszenkach przyśpiewkę „Krumskie dziewki”. Spośród gości jako kolejnych wykonawców mogliśmy wysłuchać dziewczęta z zespołu regionalnego z Dąbrówki Wlkp., które przygotowały do prezentacji dwie przyśpiewki: „Dąbrowiecka wieś” oraz „Gołumbek”. Muzycy z Podmokli Małych szkoleni przez p. H. Skotarczyka, który obchodzi w tym roku 60 lecie swojej działalności koźlarskiej, zaprezentowali swoje umiejętności gry na sierszankach. Kolejno wystąpili: Wiktoria Olender, Dominika Bartczak, Zuzanna Groszek,  Natalia Wośko oraz najmłodsza uczennica ( I kl.)- Martynka Kostera, która zebrała najwięcej braw i słów uznania, że po kilku miesiącach daje już sobie radę z trudnym ludowym instrumentem.

Tańce regionalne zaprezentował zespół „Przyprostyńskie Koziołki” kierowany przez p. G. Kamińską, który przyjechał w 10 osobowym składzie, a cały zespół liczy 45 osób.

Kolejny występ należał do grupy „Wiolinek” ( tych starszych), które wykonały przyśpiewki kramskie    „ Kydy ty Jasiu jedziesz”, „Jeden ptaszek jajka niesie”, „Krowa”, „Marynia”, „Zum” i „Nitko”.

Po zakończeniu tego występu dyrektor Zespołu Edukacyjnego z Nowego Kramska p. Maria Waligóra złożyła życzenia wraz z wręczeniem okolicznościowego upominku p. Henrykowi Skotarczykowi, który obchodzi sześćdziesięciolecie swojego muzykowania. Do życzeń przyłączył się też obecny na imprezie wiceburmistrz Babimostu p. Zbigniew Woziński. Specjalnie dla p. Henryka Skotarczyka przygotowano niespodziankę, występ p. Marii Banach z wnuczętami, które zaprezentowały szereg regionalnych przyśpiewek.

Już na zakończenie dokonano podsumowania V Poetyckiego Konkursu na Złotą Kwyrlę 2012. Laureatom tego konkursu wręczono pamiątkowe „ Złote Kwyrle” oraz „Kramszczanki”. Pozostali wykonawcy otrzymali też pamiątkowe „Kramszczanki”,  a od Stowarzyszenia Gmin RP Region Kozła zestawy upominkowe , zawierające materiały o naszym regionie. Pamiątkowe zdjęcie uwieńczyło tę imprezę, a wszyscy obecni zostali zaproszeni na „krumski placek” do miejscowej świetlicy.

Festiwal był bardzo sprawnie przygotowany i prowadzony, za co wyrazy uznania otrzymała p. Wioletta Malinowska , nauczycielka muzyki z Nowego Kramska. Gratulujemy i czekamy na kolejną imprezę w następnym  roku.


 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.