Leonard Śliwa (1951-2012) – Pro memoria Drukuj Email

W wieku 61 lat , w dniu 29.04.2012 r., po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas  Leonard Śliwa -  popularyzator muzyki koźlarskiej, instrumentalista, regionalista, wychowawca młodych muzyków, propagator Zbąszynia i Regionu Kozła.


Leonard Śliwa urodził się w 1951 r. w Perzynach, ale  od 1976 r. mieszkał w Wolsztynie. Pochodził z Perzyńskiego rodu Śliwów, był wnukiem Piotra Śliwy,  brata znanego koźlarza Tomasza Śliwy z Chrośnicy.

Leonard  Śliwa od chwili ukończenia szkoły muzycznej w klasie skrzypiec w Zbąszyniu nieprzerwanie uczestniczył w życiu wielu zespołów i kapel Regionu Kozła. Był też związany z Zespołem Regionalnym “Wesele Przyprostyńskie”, grywał w kapeli Franciszka Hirta z Chrośnicy. To właśnie z tymi  zespołami zdobył wiele laurów, m.in. I miejsce w festiwalu ogólnopolskim w Kazimierzu nad Wisłą, na festiwalu  wielkopolskim w Wilczynie (2000) oraz statuetkę Boryny na Biesiadzie Weselnej w Węgrowie (2001).

W czerwcu ubiegłego roku  Rada Miejska Zbąszynia przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Leonardowi Śliwie. Została ona przygotowana na wniosek burmistrza Tomasza Kurasińskiego. Kilka miesięcy później, w październiku Leonard Śliwa  został laureatem XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga “Za zasługi dla kultury ludowej”, którą to nagrodę odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Leonard Śliwa był  wielkim pasjonatem i propagatorem muzyki ludowej, dbającym o jej autentyczność. Swoją pasją zaraził wielu młodych muzyków, dla których stał się profesorem rzemiosła ludowego. Założył uznaną i cenioną ostatnio grupę „Pastuszkowi Grocze” spod Zbąszynia, która dała wiele wspaniałych koncertów. Był  także wiceprezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych. Podczas wyjazdów “w Polskę” starał się promować Zbąszyń i Region Kozła. Cześć jego pamięci.

 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.