XI Konkurs Muzyki Ludowej Drukuj Email

W dniach 15 – 17 czerwca 2012 r. odbywał się w Regionie Kozła XI Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy. Jak nakazuje tradycja, w pierwszym dniu uczestnicy KML przemierzali bryczkami Szlak Koźlarski im. Tomasza i Walentego Brudłów od Kopanicy przez Wąchabno, Linie, Wojnowo, Nowe Kramsko do Lasek. Na dłuższy przystanek muzycy i towarzyszące im osoby zatrzymali się w leśniczówce im. Eugeniusza Paukszty na Linach.

Tutaj byli gościnnie przyjmowani przez władze gminy Kargowa oraz pracowników Biblioteki im. E. Paukszty w Kargowej, którzy zapewnili przybyszom mały poczęstunek. Muzycy odwdzięczali się grą , a występów słuchali także przybyli tego dnia do gminy Kargowa seniorzy z Schultzendorf w Niemczech. Gościem specjalnym wśród muzyków był Remi Decker z Belgii, grający na dudach z obszaru romańskiego oraz wykonujący dawne pieśni. Jadący w Bryczce Literatów syn pisarza – Dominik Paukszta, przekazał do miejscowej izby pamiątek dwa przedmioty , których używał jego ojciec. Dobrze zaprezentowali się uczniowie z Kargowej prowadzeni przez Jerzego Skrzypczaka , który od dwóch lat uczy adeptów muzyki koźlarskiej w gm. Kargowa.

Drugiego dnia po odwiedzeniu Wolsztyna, muzycy przybyli pod kościół w Kopanicy, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe, a następnie w barwnym korowodzie przemaszerowali przez wieś na miejsce przesłuchań w świetlicy wiejskiej. Wprowadzenie do konkursu wygłosił Janusz Jaskulski – Kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, który nazywany jest „spirytus movens” tego wydarzenia. Wójt gminy Siedlec Adam Cukier uznał następnie, że czas zacząć przesłuchania i ogłosił otwarcie konkursu.

Muzycy występowali w czterech kategoriach: indywidualnej oddzielnie dla młodzieży i dorosłych oraz zespołowej też oddzielnie dla młodzieży i dorosłych. Komisję stanowili: Janusz Jaskulski, Bogusław Linette , Zbigniew Skoczylas oraz ks. Krzysztof Mizerski. Gościnnie występowali poza przesłuchaniami konkursowymi: Zespół „Tempus Fugit” oraz Remi Decker z Belgii. Po zakończeniu przesłuchań uczestnicy Konkursu udali się do Wąchabna, gdzie odbył się piknik dudziarsko – koźlarski zakończony zabawą taneczną z zespołem „Familia”.

Trzeciego dnia w Kopanicy odbyło się ogłoszenie wyników, a zgromadzeni mogli uczestniczyć także w kiermaszu rękodzieła artystycznego oraz w pokazie budowy kozła i dud w wykonaniu Andrzeja Mendlewskiego z Poznania. Występował także zespół „Perły” z Siedlca, który otrzymał nagrodę specjalną. Wyniki XI Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy są w załączniku.

XI Konkurs Muzyki Ludowej - wyniki
 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.