Wyprawa po laury i przeżycia Drukuj Email

Międzynarodowy Festiwal Gajdoszy– „Gajdovačka” w Orawskiej Polhorze (Słowacja) , w ramach którego ma miejsce także Konkurs Młodych Gajdoszy „O Zboroňovu nôtu“, to imprezy, w której wielkopolscy dudziarze i koźlarze biorą udział nieprzerwanie od 2004 r.

Tym razem (14-16 IX 2012) zaszczyt reprezentowania Wielkopolski w międzynarodowym gronie (Słowacja, Czechy, Chorwacja, Anglia, Szkocja oraz Beskidy i Podhale) dostąpiły: Kapela Koźlarska „Świecary” z Lasek i Nowego Kramska ( gm. Babimost) w składzie: Adam Knobel – kozioł biały weselny, Maciej Malinowski – skrzypce, Dominika Malinowska –klarnet Es i Kamil Knobel – sierszeńki z dymką, Kapela Dudziarska „Sokoły” z KOK w Kościanie (Andrzej Frankiewicz – dudy wielkopolskie, Joanna Michalczyk – skrzypce podwiązane) i kapela Dudziarska „Wiatroki” z ROK w Rydzynie (Kajetan Piotrowiak – dudy wlkp., Katarzyna Marach – skrzypce podw., uczniowie mistrza Michała Umławskiego). Wybór tych właśnie muzyków to forma dodatkowej nagrody za udział w tegorocznym Konkursie Muzyki Ludowej w Kopanicy.

W międzynarodowym gronie blisko 30 młodych gajdoszy,  4 naszych solistów  grających na instrumentach dudowych (dudy, kozioł, sierszeńki), a startujących w 2 kategoriach: do 15 lat i do 25 lat, dwóch naszych solistów zdobyło  laury i nagrody.

Bezapelacyjnie 1. miejsce  w starszej grupie zdobył koźlarz Adam  Knobel, uczeń Henryka Skotarczyka w PSM Zbąszyń i Leonarda Śliwy ( za brawurowe wykonanie utworów: “Po obiedzie weselnym“, okrągły, „rojrynder” i szocz ), zaś 3. miejsce -. dudziarz A. Frankiewicz, uczeń  mistrza Tomasza Kicińskiego. (zagrał : wiwat kościański, oberka i polkę triumfalną). Tu warto zaznaczyć, iż Adam, ten wielce utalentowany muzyk z Regionu Kozła (gm. Babimost) „ustrzelił dublet”, czyli jako jedyny z Polaków w historii tego konkursu wygrał dwie kategorie (młodszą  w 2007 r. i starszą w br.) !

Trzeba  również zaznaczyć, iż wszystkie 3 kapele „spisały się na medal”, ochoczo występując nie tylko w wyznaczonych punktach programu, ale także i poza nim. Dlatego też cała grupa wielkopolskich muzyków wzięła udział w pieszej wędrówce po GAJDOŠKÝM CHODNÍKOM (to odpowiednik naszego Szlaku Koźlarskiego im. Tomasza i Walentego Brudłów - dla Słowaków, będących w Kopanicy w 2005  r., nasz Szlak stał się jedną z inspiracji), która  wiodła do podnóża Babiej Góry (na wys. 1.157 m.n.p.m.) oraz  na VOZOVÝ SPRIEVOD GAJDOŠOV. Razem z Góralami z Podhala i Orawy , nasi muzycy objechali całą wieś na paradnie przystrojonych wozach i powózkach.

W niedzielny poranek, w miejscowym kościele została odprawiona SVäTÁ OMŠA ZA NOSITEĽOV TRADÍCIÍ, w tym także za śp. Leonarda Śliwę, z udziałem festiwalowych kapel. Na zakończenie – gorąco oklaskiwany występ wielkopolskich kapel dudziarskich i koźlarskich w GALA PROGRAME.

Warto również wspomnieć  o 3 pozafestiwalowych przystankach „dudziarskiej karawany”.

Pierwszym była JASNA GÓRA, gdzie w piątek, 14 .września, o godz. 6 rano, w kaplicy MB Częstochowskiej, została odprawiona msza św. w intencji śp. mistrza Leonarda Śliwy. Oprawa muzyczna liturgii, podczas której, obok organów, trąb i kotłów, zabrzmiały dudy, kozły i skrzypce („Bądźże pozdrowiona...”, „Po górach, dolinach ...”), była niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich, a zwłaszcza dla najmłodszego Kamila.

Kolejne fascynujące doświadczenie to południowe spotkanie w siedzibie FUNDACJI BRACI GOLEC, w pałacu w Łodygowicach. Działając w ramach Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu oraz innych ośrodków kultury, przy współpracy z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, szukamy inspiracji i porównań na wspólnej niwie
animacji kultury regionalnej. Zatem "jak się to robi w górach" ? Otóż  Fundacja to prężnie działająca organizacja pozarządowa, założona w 2003 r. przez Łukasza i Pawła Golców , liderów zespołu „Golec uOrkiestra” (np. seria wydawnicza „Stroje ludowe w Karpatach polskich”, Festiwal Heligonistów”, projekty edukacyjne „Laboratorium dźwięków” oraz „Edukacja regionalna drogą do zrównoważonego rozwoju gminy Milówka”, akcja charytatywna „Górale Góralom”, budowa i zakup instrumentów ludowych

i profesjonalnych).Wspólnie z urzędami gmin Milówka, Łodygowice, Koszarawa są prowadzone Ogniska Twórczości Artystycznej, w których dzieci i młodzież z Żywiecczyzny uczy się grać na instrumentach ludowych regionu Karpat w tym: na skrzypcach, basach, heligonkach, dudach żywieckich, instrumentach pasterskich. Obecnie w ogniskach kształci się 150 uczennic i uczniów (skąd my to znamy ?- ano właśnie podobnie startował Antoni Janiszewski z Ogniskami Muzycznymi, SML i PSM w Zbąszyniu).

Możliwość zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych takim gwiazdom, jakim są bracia Golcowie, bezpośrednia rozmowa z nimi, wspólna sesja zdjęciowa, wzajemna wymiana publikacji i zdjęć opatrzonych imiennymi dedykacjami , to - obok warsztatowego spotkania w ognisku z Koszarawie z młodymi góralami, których naucza mistrz Przemysław Ficek – nieocenione wręcz doświadczenie dla naszych młodych adeptów sztuki dudziarskiej.

Bracia Golec, otrzymawszy nowy kalendarz  z dudziarzem i koźlarzem, z entuzjazmem przyjęli zaproszenie na XIV Międzynarodowe Spotkania Kolędników w Połajewie w 2014 r. – obiecali zjawić się pod połajewskim tryptykiem ,wraz ze swoimi młodymi kolędnikami.

W drodze powrotnej ostatni,  niespodziewany przystanek to rynek w Wadowicach, TAM, „GDZIE WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO (bazylika, muzeum  bł. Jana Pawła  II, kremówki) – a to za sprawą naszego kierowcy, p. Stanisława Rządkowskiego z Wolsztyna, który swoim  busem dowiózł nas wszędzie wygodnie i bezpiecznie. Baczną piekę nad całą młodzieżą sprawowała p. Ola Jakubowska z kościańskiego KOK-u, dokumentując na zdjęciach występy  swoich podopiecznych.

Tego typu muzyczne eskapady uczą otwartości na świat, pozwalają skonfrontować swoje umiejętności z innymi, zdobyć laury, a ponadto utwierdzają w przekonaniu, iż to, jak szanujemy dziedzictwo przodków tu, w Wielkopolsce – Regionie Kozła, jest odbierane z dużym szacunkiem i doceniane hen daleko, z drugiej strony Tatr i dalej. Nie jesteśmy więc jedynymi tak „pozytywnie zakręconymi”, a drudzy, gdzieś „tu i tam”, mimo, że mają swoje gajdy, kozy, wołynki  czy bagpipes , są nam bliscy

Nad całością wyprawy  z pewnością unosił się duch śp. mistrza LEONARDA ŚLIWY, któremu dedykujemy wszystkie owoce naszego wędrowania „po górach, dolinach”.

Janusz Jaskulski MIM Poznań / SML Zbąszyń

(juror  po tamtej stronie Tatr) 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.