80 Rocznica Powstania Znaku Rodła Drukuj Email

Członkowie szkolnej grupy taneczno – wokalnej Wiolinki z Zespołu Edukacyjnego im. Bojowników o Polskość Ziemi Kramskiej w Nowym Kramsku uczcili 80. rocznicę powstania Znaku Rodła, biorąc udział w ogólnopolskich obchodach uroczystości organizowanych we Wrocławiu 9 listopada br. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele garnizonowym pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

W dalszej części obchodów odbyła się degustacja wielkiego tortu ze Znakiem Rodła, wspólne zdjęcie uczestników oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Wrocławia. Następnie rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu zaproszonych gości z różnych polskich gmin, w tym „Wiolinek”, które reprezentowały Gminę Babimost.

Wiolinki przedstawiły program patriotyczno – ludowy recytując wiersze Marii Zientary – Malewskiej: „Drewniany Polak”, „Spod Znaku Rodła” oraz śpiewając przyśpiewki ludowe:  „Kyndy ty Jasiu pojedziesz”, „Gdyby nie było w Krumsku Jadwigi” i pieśni:  „Nowe Kramsko”, „My dzieci kramskiej ziemi”.

Udział w obchodach 80- lecia Znaku Rodła pozwolił na podkreślenie, że Ziemia Babimojska od wieków polska, krzewi wśród młodzieży i dzieci patriotyzm, którego oznaką jest codzienna, uczciwa praca połączona z pasją działania w różnych dziedzinach: nauce, sporcie, muzyce. Młodzież zamanifestowała także, że walka o polskość Babimojszczyzny była nie zawsze walką orężem, ale także walką polską mową, pieśnią, strojem i postawą.

Dziękujemy za możliwość przeżycia tej uroczystości!


Wioletta Malinowska – opiekunka „Wiolinek”


Fragment wypowiedzi autora organizacji obchodów – Tadeusza Szczyrbaka z Rodziny Rodła we Wrocławiu.Rodło to piękny znak naszych wspaniałych przodków


Obchody 80.rocznicy powstania Znaku Rodła zapowiadają się wyjątkowo uroczyście i bogato…

- Jubileuszowa uroczystość 80. rocznicy powstania Znaku Rodła musi mieć godną i właściwą oprawę. Zresztą to będzie jak zawsze moja autorska uroczystość. Uroczysta Msza św.  w kościele garnizonowym o godz.10.00 pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Andrzeja Siemieniewskiego będzie pierwszym punktem jubileuszowego dnia. Następnie zaproszeni goście przejdą do Sali Wielkiej Ratusza, gdzie będzie miało miejsce pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników, degustacja wielkiego tortu ze Znakiem Rodła, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Wrocławia, wreszcie występy młodych ludzi prawie z całej Polski. Przyjedzie bowiem do Wrocławia kwiat polskiej młodzieży spod Znaku Rodła z Zabrza, Słupska, Kwidzyna, Nowego Kramska/Babimostu i Dąbrówki Wlkp./Zbąszynka. Wszyscy pogłębimy wiedzę o Janinie Kłopockiej, autorce Rodła oraz Znaku Rodła – symbolu kiedyś Polaków w Niemczech a dzisiaj nadal aktualnym symbolu narodowymw XXI wieku.

Na czy polega znaczenie Znaku Rodła?

- Wisła i Kraków to Rodło. A biało – czerwone barwy i symbolika pozostają aktualne i uniwersalne dla kolejnych pokoleń Polaków identyfikujących się z dziedzictwem Rodła. Rodło nie jest ani herbem, ani godłem. Ukazuje Wisłę – kolebkę Narodu Polskiego i Kraków – źródło kultury polskiej. Rodło to Polska. Symbol pochodzenia, łączności  z Macierzą. Znak miłości, uczuć patriotycznych i narodowych. To także znak polskiego krajobrazu. Rodło stało się – jak wykazała historia – nieśmiertelne  i niezniszczalne. To piękny znak naszych wspaniałych przodków zrzeszonych w latach międzywojennych XX wieku w Związku Polaków w Niemczech, których hymnem była Pieśń Rodła, przysięgą na wierność Ojczyźnie Pięć Prawd Polaków, hasłem: „I nie ustaniem w walce, Siłę słuszności mamy, I mocą tej słuszności, Wytrwamy i Wygramy”.”

 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.