XIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko Drukuj Email

Pod hasłem, które głosił Paulo Coelho „Tradycja służy zachowaniu porządku świata. Jeśli ją złamiemy, świat się skończy” – odbył się XIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2013.


W czwartkowe popołudnie – 25 kwietnia – sala gimnastyczna Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku wypełniła się licznie przybyłymi zespołami folklorystycznymi ze szkół Regionu Kozła oraz bardzo dużą liczbą gości. Prowadzącymi imprezę byli uczniowie nowokramskiej szkoły – należący do zespołu „Wiolinki”, którzy w miejscowej gwarze prezentowali kolejnych uczestników Festiwalu. Na parkiecie sali gimnastycznej występowali: Grupa teatralna „Iskierki” z Belęcina, Grupa instrumentalistów regionalnych z Dąbrówki Wlkp., młodzi muzycy ludowi z Podmokli Małych, „Przyprostyńskie koziołki” z Przyprostyni,  „Wesołe nutki” ze Zbąszynka, „Sierszenki” ze Zbąszynia, przedszkolacy z Nowego Kramska oraz oczywiście „Wiolinki” z Nowego Kramska. Wysłuchaliśmy kilkanaście regionalnych przyśpiewek granych na instrumentach ludowych i śpiewanych przez młodych wykonawców; były też tańce i pokaz strojów regionalnych.
Jednym z punktów programu było wyróżnienie zwycięzców VI Edycji „Poetyckiego Konkursu Złota Kwyrla 2013”. Oto nazwiska uczniów, którzy otrzymali nagrody w tym konkursie:
I miejsce- Karolina Tomiak , Nowe Kramsko
II miejsce – Magdalena Kubicka, Stare Kramsko

III miejsce – Zuzanna Trypucka oraz Kornelia Smogur ze Zbąszynka,

IV miejsce – Jagoda Fabiś z Kopanicy,

V miejsce – Karolina Chybin ze Zbąszynka


Wyróżnienia: Klaudia Benysek ze Starego Kramska, Jakub Flieger z Kopanicy, Nikola Kamczycka z Kopanicy, Joanna Sommer z Kargowy, Klaudia Rzetecka ze Zbąszynka, Zofia Maj z Kargowy oraz Julia Pakuła ze Zbąszynka.
Nagrody i wyróżnienia oraz tradycyjne „Kramszczanki” na zakończenie Festiwalu wręczała p. dyrektor Maria Waligóra w towarzystwie z-cy burmistrza Babimostu p. Zbigniewa Wozińskiego.
Po wykonaniu wspólnej fotografii  uczestnicy Festiwalu zostali zaproszeni do jadalni na regionalny smakołyk : „ śwjyży kołacz na śtrojzlach”. W załączeniu zdjęcia ilustrujące to święto  folkloru. 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.