Pociągi retro na stacji Stefanowo w gm. Zbąszyń Drukuj Email

Rada Sołecka Stefanowa z okazji odbywającej się w Wolsztynie w dniach 3 i 4 maja Parady Parowozów postanowiła zorganizować imprezę integracyjną dla mieszkańców wsi, wykorzystując postój składu kolejarskiego na stacji Stefanowo.


W tym celu przygotowano przy współdziałaniu z Kołem Gospodyń Wiejskich, Gminą Zbąszyń, Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju Wsi Stefanowo spotkanie mieszkańców wsi oraz gości z gminy na peronach swojej stacji kolejowej. Impreza miała po części charakter folklorystyczny, bowiem do powitania pasażerów pociągu retro zaproszono kapelę "Zbąszyniacy". Na placu przed stacją ustawiono duży namiot , w którym przybyli pociągiem goście oraz mieszkańcy Stefanowa mogli spożywać przygotowaną na tę okazję grochówkę, ciasto drożdżowe, chleb ze smalcem popijając kawą lub herbatą. Dość długie oczekiwanie na przyjazd specjalnego składu ciągniętego przez parowóz z Wolsztyna umilała kapela koźlarska, a przybyłym na tę imprezę rozdawano materiały informacyjno – promocyjne przygotowane przez Lokalną Grupę Działania Regionu Kozła. W międzyczasie przez stację przejechał pociąg udający się do Łagowa, również ciągnięty przez zabytkowy parowóz. Kiedy wreszcie gwizd lokomotywy obwieścił zbliżanie się składu do stacji , rzesza amatorów parowozów zaczęła zajmować najlepsze miejsca do wykonania najlepszych ujęć fotograficznych. Pociąg sapiąc i dysząc jak wierszu Tuwima, zatrzymał się na peronie, a po wyładowaniu wszystkich pasażerów  nastąpiło uroczyste powitanie przy dźwiękach melodii ludowych z Regionu Kozła. Starosta Regionu , jednocześnie burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński w towarzystwie sołtysa wsi Stefanowo – Marka Sołtysika serdecznie przywitał przybyłych gości i zaprosił do wspólnego biesiadowania . Najważniejszy był jednak w tym dniu parowóz, oblegany przez chętnych do zajrzenia w każdy zakamarek, zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, powąchania parowozowego dymu i smarów. Pomimo zimna, atmosfera w tym dniu na stacji Stefanowo była dobra, a wszyscy  czuli się tu swojsko i cieszyli się z tego wydarzenia.


Pomoc w przygotowaniu imprezy okazało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła, które w ramach Regionalnego Konkursu Mikrograntowego udzieliło finansowego wsparcia Sołectwu Stefanowo. 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.