48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych - Kazimierz Dolny Drukuj Email

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Nadrzędnym kryterium oceny jest autentyczność wykonywanych utworów ludowej kultury muzycznej. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści.

Corocznie w tej imprezie biorą udział artyści ludowi z Regionu Kozła, kapele i śpiewacy, którzy mają już na w naszym obszarze ugruntowana pozycję artystyczną. Kwalifikacje do udziału w Ogólnopolskim festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych zdobywa się na przeglądach wojewódzkich. Taki przegląd odbywał się w połowie maja podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Dudziarskich w Poznaniu. W tym roku do Kazimierza pojechała reprezentacja akceptowana przez Stowarzyszenie Muzyków Ludowych oraz centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Wysoka trzecią lokatę ( na 13 solistów ocenianych w konkursie) w kategorii solistów – instrumentalistów zajął 18 –letni Mikołaj Taberski z Przyprostyni. Jest on jednocześnie budowniczym kozłów i na Ogólnopolskich Konfrontacjach w Poznaniu wystawił kozła, który otrzymał III miejsce.

W kategorii kapel dobrze wypadła kapela  Świecary” z Nowego Kramska w składzie: Dominika Malinowska – klarnet Es, Maciej Malinowski – skrzypce oraz Adam Knobel ( z Lasek)– kozioł biały weselny. Nasi muzycy uplasowali się na III miejscu, na 16 ocenianych kapel.

Kolejną  ocenianą kategorią  był konkurs „Duży – Mały” , w którym mistrz Jan Prządka z uczniami : Wiktorem Szymańskim( sierszeńki) i Weroniką Dopierała( mazanki)  uplasowali się na III miejscu w grupie 22 ekip prezentujących się w tej kategorii.

Po raz pierwszy udanie zaprezentowały się „Perły – Sumsiodki” z Siedlca, które w kategorii zespoły śpiewacze mimo, że nie zajęły miejsca na podium, to otrzymały wyróżnienie od publiczności.

W grupie śpiewaków wyróżnienie otrzymał Wojciech Wittke z wnukiem Hubertem ( Dąbrówka Wlkp.), którzy startowali w konkursie – Duży – Mały.

Muzycy z Regionu Kozła zostali zauważeni przez jurorów, którzy potwierdzili wysokie umiejętności zarówno kapel, jak i śpiewaków, toteż w uznaniu wyznaczyli naszą grupę do prowadzenia korowodu rozpoczynającego Festiwal. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym muzykom z Regionu Kozła składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w następnych konkursach. Laureaci Festiwalu w Kazimierzu  mogą wystąpić  po raz kolejny w konkursach  dopiero po 3 letniej karencji.

Opracował: Jan Sylwester Prządka 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.