Jubileusz 80- lecia Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy Drukuj Email

Kultywowanie pamięci  o pionierach sztuki dudziarskiej w Regionie Kozła  pozwala nam,  współczesnym mieszkańcom tego regionu, na  utrwalanie także bogactwa miejscowego folkloru i piękna muzyki koźlarskiej. Służą temu liczne festiwale sztuki ludowej, biesiady koźlarskie, warsztaty muzyczne i budowy instrumentów ludowych, a także konkursy, z których Konkurs Muzyki Ludowej odbywany w Kopanicy i  okolicach jest znaczącym wydarzeniem w regionie.

W tym roku przypadło 80 lecie przeprowadzenia pierwszego konkursu muzycznego, zorganizowanego z inicjatywy proboszcza kopanickiego ks. kanonika Edmunda Majkowskiego w dniu 20 czerwca 1937 r. Do pogranicznej polskiej miejscowości zjechali wtedy muzykanci z Grójca Małego, Kiełkowa, Kaszczoru, Małej Wsi, Wąchabna,Nieborzy, Starego Kramska i Stefanowa i stanęli do zawodów. Jak pisze ówczesna gazeta, było wśród nich sześciu koźlarzy, jeden dudziarz i trzech skrzypków.  Pierwszą nagrodę przyznano wówczas braciom Tomaszowi i Walentemu Brudłom z Wąchabna uznając ich za najlepszą parę dudziarzy ( koźlarz i skrzypek). Po wojnie konkurs reaktywowano w roku 2003 ( w 66 lat po pierwszej edycji) i wydarzenie to było związane z VI Wielkopolskimi Spotkaniami Budowniczych Dud i Kozłów, które odbyły się na terenie Wolsztyna i Siedlca. Tegoroczny konkurs to już XVI spotkanie dudziarzy z udziałem także muzyków z zagranicy ( z Belgii, Białorusi i Szkocji). W programie przewidziano pokaz wyrobu stroika, grę na dudach, kozłach, tańce i śpiew. Nie zabrakło również przejazdu szlakiem Braci Brudłów od Wąchabna na Linie i dalej przez Wielką i Małą Wieś z powrotem do Wąchabna. Tradycyjny przystanek na Liniach przy leśniczówce upamiętniającej pobyt pisarza Eugeniusza Paukszty dał okazję do popisu muzyków, ale też pozwolił na prezentację gościa – pisarki Zofii Mąkosa, która jest autorką nowo wydanej powieści „Cierpkie grona” nawiązującej do wydarzeń  z okresu przedwojennego i II Wojny Światowej  w miejscowości Chwalim w gminie Kargowa.

W drugim dniu , który odbywał się pod hasłem „ Mistrz i jego uczniowie” odbyły się konkursowe prezentacje dud wielkopolskich, kozłów, sierszanek i mazanek, a udział brali mistrzowie z naszego regionu i Wielkopolski wraz ze swoimi uczniami. ( Jan Prządka ze Zbąszynia, Romuald Jędraszak spod Poznania, Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, Krzysztof Polowczyk z Domachowa i Adam Knobel z Lasek ).

W niedzielę w Kopanicy odbyła się tradycyjna msza dudziarska, a pod murami kościoła wszyscy stanęli do wspólnej fotografii. Po złożeniu hołdu zmarłym muzykom pochowanym  na miejscowym cmentarzu, muzycy i goście przeszli korowodem przez wieś, by zakończyć spotkanie w Sali wiejskiej.

Z kronikarskiego obowiązku należy podkreślić niezwykłą rolę organizatora tego jubileuszu - Janusza Jaskulskiego z Poznania, dzięki któremu znowu w Kopanicy i okolicach zagrały dudy  i utrwalona została  pamięć o tradycjach , muzykach oraz wydarzeniach związanych z konkursami muzyki ludowej w Kopanicy.

Opr. Sz. S. 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.